„Prawo do bycia zapomnianym”. Jak Francja chroni nieletnich influencerów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

6 października zakończył się z powodzeniem proces legislacyjny ustawy chroniącej młodych influencerów we Francji. Prawo chroni nieletnie gwiazdy serwisów społecznościowych. Podobna ustawa obejmująca młodocianych, pracujących w filmie i modelingu, funkcjonuje we Francji już od lat.

Prawa dzieci muszą być przestrzegane i chronione, w tym w Internecie, który nie może być obszarem bezprawia

– powiedział Bruno Studer, poseł stojący za projektem.

Nieletnie maszyny do pieniędzy

Kwoty zarabiane przez tzw. kid influencerów – które często osiągają miliony dolarów rocznie – wywołały obawy, że rodzice młodocianych gwiazd mogą próbować wykorzystać sukces dziecka i zachęcać do spędzania większej ilości czasu w przestrzeni wirtualnej, niż na zdobywaniu wykształcenia. Ustawa reguluje czas pracy oraz gwarantuje, że dochody dziecka zostaną zabezpieczone na specjalnym koncie do ukończenia przez dziecko 16. roku życia.

Dziecko przy komputerze
(fot. Annie Spratt, źródło: unsplash.com)

Ustawodawstwo wymaga, aby każda firma, która chce zatrudnić młodego influencera, najpierw uzyskała zgodę od władz lokalnych oraz umożliwiła dzieciom „prawo do bycia zapomnianym”. O co chodzi?

Usuwanie treści na życzenie

Kiedy dziecko poprosi o usunięcie danej treści, platformy internetowe będą do tego zobowiązane.

Nowe przepisy nie obejmują wszystkich dzieci zamieszczających materiały na serwisach społecznościowych, a jedynie te, które spędzają znaczną ilość czasu na takich działaniach, co można zakwalifikować jako pracę komercyjną zapewniającą dochód.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*