Sklep online bez magazynu? Poznaj dropshipping

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukając biznesowej okazji online, warto skierować swoją uwagę na zjawisko dropshippingu. To nowoczesny model sprzedaży internetowej, którego wielką zaletą jest fakt, iż wymaga bardzo niewielkich inwestycji początkowych. Jak konkretnie działa dropshipping i dlaczego warto wybrać ten model, aby zrealizować swoje marzenie?

Wady i zalety dropshippingowego modelu biznesowego

Dropshipping to metoda realizacji sprzedaży detalicznej, w ramach której zamiast magazynować produkty w sklepie, decydujemy się na zakup produktów od zewnętrznego dostawcy. Produkty te są następnie wysyłane nie do nas, a bezpośrednio do konsumenta. Dzięki temu sprzedawca nie musi zajmować się bezpośrednio produktem i de facto nie ma z nim żadnej styczności. 

Dropshipping jest świetny dla początkujących lub niewielkich przedsiębiorców, ponieważ nie wymaga tak dużego zaangażowania, jak tradycyjny model sprzedaży detalicznej. Nie musimy zatem otwierać tradycyjnego sklepu, płacić ogólnych kosztów ani magazynować produktów. Zamiast tego wystarczy zadbać o atrakcyjną witrynę sklepu internetowego, a następnie sukcesywnie, wraz z popytem kupować hurtowo od zewnętrznych dostawców, którzy mają już produkty oraz powierzchnię magazynową.

Będąc sprzedawcą w takim paradygmacie, jesteśmy głównie odpowiedzialni za efektywne pozyskiwanie klientów i przetwarzanie zamówień w dropshippingu. Decydujemy się więc na rolę pośrednika, co ma także swoje wady, ale umożliwia skupienie na jak najlepszych strategiach dotarcia do konsumentów. Ten prosty model biznesowy naprawdę może być bardzo satysfakcjonujący.

Mama i córka z tabletem
(fot. The Good Brigade / DigitalVision / Getty Images)

 Zalety dropshippingu 

  • Dropshipping wiele wybacza

Nie musimy wcale być guru biznesowym, aby płynnie zacząć. Wiele osób właśnie od tego modelu rozpoczęło swoją przygodę z internetową sprzedażą, bez wcześniejszego doświadczenia biznesowego! Poświęcając trochę czasu na opanowanie podstaw, możemy szybko rozpocząć pracę, a reszty nauczyć się w miarę postępów.

  • Dropshipping jest łatwy w prowadzeniu i rozwijaniu

W miarę zwiększania skali model biznesowy wcale nie musi się zbytnio zmieniać. Rozwijając działalność, będziemy musieli włożyć więcej pracy w sprzedaż i marketing, ale codzienne obowiązki pozostaną mniej więcej takie same. Dodatkowo dużą zaletą jest to, że w miarę skalowania koszty nie rosną zbyt gwałtownie. Łatwo jest więc rozwijać się w dość szybkim tempie większość obowiązków, wykonując je samodzielnie.

  • Dropshipping nie wymaga dużego kapitału

Ponieważ rozpoczęcie działalności dropshipping wymaga tak niewiele, możemy zacząć od minimalnych nakładów środków. Jesteśmy w stanie zbudować całą firmę bezpośrednio z laptopa i nie musimy dokonywać żadnych inwestycji na wysokim poziomie. 

Wady dropshippingu

  • W dropshippingu nakłada się niewielkie marże

Jedną z jego wad jest to, że początkowo powinieneś spodziewać się niskich zysków na czysto. Nie oznacza to wcale, że prowadzenie tego typu działalności nie może być opłacalne, ale należy mieć świadomość, że marża produktowa w niektórych niszach może być niewielka.

  • Dropshipping może utrudnić realizację zamówienia

Wydaje się to bardzo proste: klient zamawia, my przetwarzamy zamówienie, a dostawca je realizuje. W większości przypadków faktycznie jest to proste. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozyskiwanie produktów od wielu dostawców, dość szybko możemy napotkać na pewne trudności.

Każdy z nich może np. korzystać z innego rozwiązania wysyłkowego, co może okazać się źródłem problemu zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. Różni dostawcy będą również mieli różne struktury przetwarzania i fakturowania, a my chcąc zarządzać interakcjami ze swoimi dostawcami, możemy wpędzić się w chaos.

  • Dropshipping nie daje dużej kontroli

Musimy być przygotowani na to, że będziemy pozbawieni kontroli nad niektórymi aspektami procesu dropshippingu, takimi jak przechowywanie produktów, realizacja zamówień i wysyłka. Musimy w stu procentach polegać na swoich dostawcach, ufać, że robią wszystko dobrze i że działają bezproblemowo.

Po zapoznaniu się z absolutnym minimum podstaw na temat dropshippingu, należy zastanowić się, czy ten model odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli tak, to pora zakasać rękawy i przekształcić biznesplan w działanie.

Sprawdź też: Jak wybrać branżę dla e-commerce?

Zdjęcie główne artykułu: fot. damircudic / E+ / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*