Bateria w telefonie – jak poprawnie i szybko ją ładować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bateria to swoiste centrum – serce smartfona. Bez niej zdecydowanie nie byłyby one w stanie funkcjonować. Aby była jak najdłużej sprawna, warto ładować ją za pomocą specjalnej (i najlepiej szybkiej) ładowarki. Sprawdź, jak wybrać najlepszą dla siebie i na ile będzie ją stać.

Jak szybko i poprawnie ładować telefon? 

Nadrzędną kwestią pozwalającą szybko naładować telefon, jest dobór odpowiedniej ładowarki do telefonu. Każdy model będzie obsługiwał inne natężenie prądu i napięcie, które przekładają się na moc ładowania, a tym samym na czas całkowitej sesji zasilania urządzenia. Najlepiej jest używać oryginalnej ładowarki, dopasowanej do konkretnego modelu i marki smartfona, ewentualnie dobrej jakości zamiennika. Drugim, równie istotnym aspektem, który wpływa na szybkość ładowania telefonu, jest wybór właściwego kabla – im wyższe nasilenie prądu będzie on w stanie przepuścić, tym lepiej.

Oprócz dobrania odpowiednich ,,narzędzi” ładujących, spośród których ładowarki do telefonu stanowią bazę, należy także trzymać się zasad ujmujących proces poprawnego ładowania, które brzmią następująco:

  • Unikanie całkowitego rozładowania smartfona – wpływa to destrukcyjnie na ogniwa litowo-jonowe. Nie dopuszczaj do spadku poziomu naładowania baterii poniżej 15%
  • Częściowe wielokrotne ładowanie – nie musisz za każdym razem czekać aż bateria zostanie naładowana do pełna, by móc ponownie zacząć korzystać z telefonu. Wręcz przeciwnie, lepiej robić to częściej, lecz krócej.
  • Dbanie o baterię – przede wszystkim nie przetrzymywanie rozładowanego telefonu zbyt długo.
  • Utrzymywanie odpowiedniej temperatury – zarówno bardzo niskie, jak i skrajnie wysokie nie są korzystne dla kondycji baterii, unikaj więc kładzenia jej blisko kuchenki, grzejników czy w nasłonecznionych miejscach

Szybkie ładowanie – czy to możliwe?

Obecnie producenci kładą duży nacisk na umożliwianie jak najszybszego naładowania telefonu. Przy obecnej popularności wszelkich aplikacji, będących pożeraczami baterii, taki zabieg jest jak najbardziej pożądany przez rynek konsumencki. Dlatego obecnie większość smartfonów obsługuje standardy szybkiego ładowania. Jednak standard standardowi nie jest równy. Wiele zależy od chociażby mocy ładowarki do telefonu – reguluje ona czas ładowania od dwóch godzin do zaledwie kilkunastu minut. Rekordy szybkości ładowanie biją dziś smartfony z autorskimi standardami ładowania, np. OnePlus z Warp Charge 65 W czy bardziej uniwersalne Quick Charge. 

Jak szybko ładować telefon?

Szybkie naładowanie telefonu samo w sobie jak najbardziej jest możliwe, jeżeli kierujesz się powyższymi zasadami. Jednak przy całym tym procesie należy pamiętać o tym, by nie dopuścić do zbyt silnego nagrzewania akumulatora. Może to mieć opłakane skutki dla żywotności akumulatora. Jednak na szczęście w obecnych urządzeniach jest to już rzadziej spotykane! Wszystko za sprawą wbudowanych specjalnych zabezpieczeń. Współczesne ładowarki do telefonu posiadają tzw. inteligentne tryby.

Jak wybrać dobrą ładowarkę do telefonu?

Współczesny rynek nowoczesnych ładowarek do telefonu jest bardzo szeroki. Wybierając odpowiednią dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim staraj się wybierać oryginalne ładowarki do telefonu od jego producenta. Ewentualnie można wziąć pod uwagę zamienniki, ale jedynie wtedy, gdy wspierają one standard szybkiego ładowania pasujący do danego modelu smartfona.  Inaczej korzystanie z tej funkcji prawdopodobnie okaże się niemożliwe.

Po drugie – moc ładowarki. Ta powinna być równa bądź wyższa od mocy obsługiwanej przez Twoje urządzenie. Należy także zaznaczyć, że wyższe napięcie, niż wskazane przez producenta, może uszkodzić układ zasilania (szczególnie niewskazane jest np. ładowanie niewielkich urządzeń 5 V ładowarką posiadającą napięcie 12 V). Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniego kabla. Powinien on posiadać dobry rekomendowany standard, USB, np. 3.1. 

Gdzie kupić ładowarkę?

Po przeczytaniu powyższej treści artykułu prawdopodobnie doszedłeś do wniosku, że wybór ładowarki do telefonu z szybkim ładowaniem to dużo większe wyzwanie niż mogłoby się pozornie wydawać. Dokonanie złego wyboru może źle wpłynąć na żywotność całego smartfona. Dlatego przed wybraniem właściwego wariantu sprawdź dobrze zarówno dane techniczne ładowarki, jak i miejsce, w którym zamierzasz ją nabyć. Korzystaj jedynie z oferty renomowanych sprzedawców, którzy oprócz szerokiego wyboru asortymentu, stawiają również na komunikację z klientem i w razie potrzeby spróbują Ci doradzić.  

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*