Jakie zalety ma druk cyfrowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Druk cyfrowy to jedna z technik druku, która jest bardzo często wybierana. Istnieją różne metody tej techniki. Jakie są jej największe zalety, kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym właściwie jest druk cyfrowy?

To technika druku polegająca na tym, że materiały są przekazywane do urządzenia dzięki elektronicznym plikom. Możliwy jest więc zarówno druk z użyciem różnego rodzaju pośrednich nośników, jak i bezpośredni. Najczęściej formą drukową jest tutaj sam zapis. 

Druk cyfrowy cieszy się coraz większą popularnością. W porównaniu do druku offsetowego, bardzo dużą zaletą tej techniki jest to, że każdy egzemplarz możemy personalizować.

Najpopularniejsze metody

Są różne metody druku cyfrowego, które są stosowane porównywalnie często. Jedną z nich jest druk pigmentowy, który stosowany jest do drukowania zdjęć czy grafik. Ten rodzaj druku jest odporny na wodę oraz na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Inną metodą druku cyfrowego jest druk barwnikowy. Polega na rozpuszczeniu barwnika w wodzie. Choć jest to tańsza alternatywa, to nie jest zbyt trwała. Takie wydruki powinno się chronić przed promieniami słonecznymi, ponieważ mogą one z czasem blaknąć.

Kolejną metodą, o której warto wspomnieć, jest druk lateksowy. Powstaje on dzięki barwnikom na bazie wody. Nie ma tu konieczności, żeby stosować rozpuszczalniki mogące mieć negatywny wpływ na jakość wydruków.

Czemu warto stosować druk cyfrowy?

Wysoka jakość i niewielkie koszty

Wydruki charakteryzują się wysoką jakością. Ich kolory są intensywne i nasycone. Co ważne, nie odbiegają wyglądem i jakością od ich elektronicznej wersji.

Należy wspomnieć również o szybkości druku cyfrowego. Mamy możliwość uzyskania nawet kilkuset stron w ciągu kilkudziesięciu sekund pracy urządzenia. Jest to więc metoda bardzo ekonomiczna. Jeśli pierwszy wydruk nie uda się tak, jak chcemy, możemy szybko to naprawić. W przypadku druku offsetowego nie ma takiej możliwości.

Możliwość personalizacji

Na druk cyfrowy najczęściej decydują się firmy w przypadku, kiedy potrzebują możliwie jak najszybciej wydrukować konkretne dokumenty, w niewielkich nakładach i niedużym formacie. Co prawda za pomocą druku cyfrowego drukowanie setek ulotek jest nieopłacalne, ale za to świetnie sprawdzi się on w przypadku, kiedy chcemy stworzyć spersonalizowane pakiety informacyjne dla konkretnych klientów. Dzięki możliwości personalizacji wydruku, każdy pakiet może mieć inne dane. Jeżeli pojawi się potrzeba wymiany kolorów, to wymiana tonerów też nie jest trudna.

Poza tym, dzięki temu, że druk cyfrowy jest tak szybki, przed opracowaniem końcowego projektu, możemy zlecić do druku kilka wersji próbnych, z których wybierzemy ostateczną. Szybkość drukowania jest zaletą także w przypadku, kiedy potrzebujemy wydrukować coś „na już”.

Inne zalety

Ważne jest również to, że druk cyfrowy można wykorzystywać na różnego rodzaju gramaturach i podłożach. Dla niektórych osób istotne może być również to, że konkretne zlecenia w łatwy sposób można archiwizować. Z kolei dla drukarzy dużą zaletą jest to, że po wykonaniu wydruku nie trzeba czyścić urządzenia z resztek farby.

Kolejną zaletą druku cyfrowego jest to, że mamy możliwość tworzenia wydruków w rożnych formatach. Dzięki różnym urządzeniom możemy drukować materiały w formacie A3, a nawet większym.

Druk cyfrowy największe zastosowanie znajduje w reklamie i w biznesie. Powinny stosować go osoby, które przewidują stosunkowo niewielki nakład konkretnych materiałów.

Zdj. główne: Bank Phrom/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*