Legendarne polskie marki, które istnieją od lat

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przechodząc obok sklepów i produktów polskich, nawet nie myślimy o tym, że niektóre marki istnieją na rynku już ponad 100 lat. Mają swoją niezwykłą historię i tradycje, a przez lata zbudowały nie tylko dużą rozpoznawalność, ale stworzyły również jakościowe produkty i obsługę – cenione często także poza granicami naszego kraju. Oto kilka najstarszych polskich marek, które funkcjonują do dzisiaj.

Prince Polo

Prince Polo został wprowadzony na rynek w 1955 roku przez firmę Olza SA w Cieszynie. Do dziś znajduje się tam zakład produkcyjny, który zatrudnia 250 osób. Wafelek w charakterystycznym złotym opakowaniu jest sprzedawany w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Litwie i Ukrainie (pod nazwą Siesta), a także na Islandii (jako Prins Póló).

Prince Polo przez dziesięciolecia był najlepiej sprzedającym się wafelkiem czekoladowym na Islandii, a przez wiele lat był także jednym z niewielu batoników dostępnych w tym kraju. Aktualnie właścicielem zakładów Olza jest Kraft Foods, drugi co do wielkości producent artykułów spożywczych na świecie.

Nivea

Nivea to znak towarowy należący do niemieckiej firmy Beiersdorf AG, ale jej najpopularniejszy produkt, czyli uniwersalny krem nawilżający, to dzieło farmaceuty z Gliwic – Oskara Troplowitza. W 1890 roku kupił on znajdującą się na skraju bankructwa firmę Beiersdorf, która oryginalnie zajmowała się sprzedażą bandaży samoprzylepnych.

Nowa era dla marki rozpoczęła się wraz z odkryciem eucerytu. To środek emulgujący, czyli substancja, która może łączyć wodę, tłuszcz i składniki aktywne i tworzyć stabilną emulsję. Troplowitz postanowił stworzyć na jego bazie krem, który trafił do sprzedaży w 1911 roku.

Gerlach

Gerlach to jedna z najstarszych firm w Polsce. Została założona w 1760 roku przez Filipa Szaniawskiego w Kuźniach Drzewickich. Produkuje wysokiej jakości sztućce, naczynia kuchenne, a także nożyczki. Przez pierwsze 10 lat istnienia cała firma odnosiła duże sukcesy i dopiero po III rozbiorze Polski, czyli czasowym końcu niepodległości kraju, musiała ogłosić upadek. W 1846 roku przejął ją Samuel Gerlach, który założył nową fabrykę w Warszawie, wprowadził do logo firmy koronę i zmienił jej nazwę na S. Gerlach.

Kolejny kryzys dotknął firmę w czasach II wojny światowej, kiedy to wszystkie jej samochody zostały zrabowane przez nazistów i wywiezione do Niemiec. Marka Gerlach odrodziła się pod koniec wojny, odzyskała większość skradzionego sprzętu i kontynuowała działanie jako małe przedsiębiorstwo państwowe. W 1992 roku została kupiona przez osobę prywatną i od tego czasu prężnie się rozwija.

Wedel

Wedel, jedna z czołowych polskich firm cukierniczych, powstał w połowie XIX wieku jako mała rodzinna firma specjalizująca się w produkcji czekolady. Został założony przez Niemca Karola Wedla, który urodził się w 1813 roku w mieście Ihlenfeld. Do Warszawy przeniósł się w 1845 roku i po kilku latach pracy w miejscowej cukierni postanowił otworzyć własny zakład.

W tym czasie produkcja czekolady była w Polsce rzadkim zajęciem, a Karol Wedel, który przywiózł ze sobą odpowiednią wiedzę, widział w tym swoją szansę. Nie mylił się. Sklep, który otworzył w 1851 roku na rogu ulicy Miodowej, szybko stał się popularny wśród warszawiaków, którzy zamawiali do 500 filiżanek gorącej czekolady dziennie. W tym samym roku Wedel założył swoją firmę cukierniczą, która przez lata była rozwijana przez kolejnych potomków cukiernika. Dziś produkuje wiele różnych słodyczy – od czekolady po ciastka.

Zdj. główne: Krzysztof Kowalik/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*