17 lipca to Światowy Dzień Emoji. To święto nowoczesności, a obrazkowa komunikacja wpisała się na stałe w naszą codzienność.
Obecnie komunikujemy się przede wszystkim przez komunikatory internetowe. Wysyłamy dziennie sporo krótkich wiadomości. Emotki w tym rodzaju komunikacji pełnią bardzo ważną rolę. Pozwalają wyrazić emocje w obrazkowy sposób.
Pomysłodawcą tego święta jest Jeremy Burge, historyk emoji oraz założyciel Emojipedii, czyli tzw. nieoficjalnej Wikipedii dla emotek.
Święto to obchodzone jest od 2014 roku, jednak historia emotikonek jest o wiele starsza. Po raz pierwszy emotikonę próbowano wprowadzić w roku 1881 w artykule magazynu PUCK, ale to w roku 1982 pierwszy raz użyto ich w sieci. Wtedy to amerykański naukowiec Scott Fahlam wyszedł z propozycją aby połączenie znaków 🙁 używać w treściach poważnych, smutnych, a połączenie 🙂 do treści wesołych, żartobliwych.
Stosowanie emoji nie jest normalizowane żadnymi zasadami pisowni, jednak istotne jest, aby nie używać ich w oficjalnej komunikacji. Należy również uważać ze słynnymi buźkami podczas rozmów z obcokrajowcami, ponieważ pewne symbole mają zupełnie odmienne znaczenie w innym kraju.
O tym jak bardzo używanie emotek wpisało się w naszą codzienność, świadczą choćby powstające na ich temat publikacje, raporty. W 2017 roku premierę miał również film „The Emoji Movie”. Akcja toczy się w mieście Tekstopolis, które zamieszkują emotki. Każda wyraża jedną konkretną emocje, oprócz Minka.
W tym roku firma Adobe z okazji Światowego Dnia Emoji opublikowała raport, w którym przedstawiono wyniki badań odnośnie ich popularności. Buźka śmiejąca się do łez, kciuk w górę, czerwone serce – te emotki są najczęściej stosowane przez społeczeństwo.
A Ty jak opiszesz swój dzień przy pomocy emotikonek?
źródło zdjęcia głównego: pexels.com