Święto fanów emotikonek

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

17 lipca to Światowy Dzień Emoji. To święto nowoczesności, a obrazkowa komunikacja wpisała się na stałe w naszą codzienność.

Obecnie komunikujemy się przede wszystkim przez komunikatory internetowe. Wysyłamy dziennie sporo krótkich wiadomości. Emotki w tym rodzaju komunikacji pełnią bardzo ważną rolę. Pozwalają wyrazić emocje w obrazkowy sposób.

Znaki naszych czasów

Pomysłodawcą tego święta jest Jeremy Burge, historyk emoji oraz założyciel Emojipedii, czyli tzw. nieoficjalnej Wikipedii dla emotek.

Święto to obchodzone jest od 2014 roku, jednak historia emotikonek jest o wiele starsza. Po raz pierwszy emotikonę próbowano wprowadzić w roku 1881 w artykule magazynu PUCK, ale to w roku 1982 pierwszy raz użyto ich w sieci. Wtedy to amerykański naukowiec Scott Fahlam wyszedł z propozycją aby połączenie znaków 🙁 używać w treściach poważnych, smutnych, a połączenie 🙂 do treści wesołych, żartobliwych.

źródło: pexels.com

Popularne wyrażanie emocji

Stosowanie emoji nie jest normalizowane żadnymi zasadami pisowni, jednak istotne jest, aby nie używać ich w oficjalnej komunikacji. Należy również uważać ze słynnymi buźkami podczas rozmów z obcokrajowcami, ponieważ pewne symbole mają zupełnie odmienne znaczenie w innym kraju.

O tym jak bardzo używanie emotek wpisało się w naszą codzienność, świadczą choćby powstające na ich temat publikacje, raporty. W 2017 roku premierę miał również film „The Emoji Movie”. Akcja toczy się w mieście Tekstopolis, które zamieszkują emotki. Każda wyraża jedną konkretną emocje, oprócz Minka.

Jaką emotkę stosujemy najczęściej?

W tym roku firma Adobe z okazji Światowego Dnia Emoji opublikowała raport, w którym przedstawiono wyniki badań odnośnie ich popularności. Buźka śmiejąca się do łez, kciuk w górę, czerwone serce – te emotki są najczęściej stosowane przez społeczeństwo.

A Ty jak opiszesz swój dzień przy pomocy emotikonek?

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*