Netflix: Czy to koniec współdzielenia kont?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Netflix oferuje dostęp do szerokiej bazy filmów pełnometrażowych, dokumentalnych, seriali, programów, w tym również nagradzanych Netflix Originals. Obecnie trwają testy nowej funkcji na platformie, która ma za zadanie ograniczyć współdzielenie konta. Jak podają media, jedynie osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym będą mogły korzystać ze wspólnego konta.

Pod względem popularności Netflixa (liczby aktywnych kont) Polska znajduje się na 21. miejscu na całym świecie. Współdzielenie konta na Netflixie to zjawisko bardzo popularne. Cena za korzystanie z platformy jest zależna od wybranego pakietu. Najczęstsza wybierana opcja to 52 złote miesięcznie dla czterech osób, gdzie filmy dostępne są w jakości HD. Przeważnie dzielimy konto z przyjaciółmi, rodziną.

Taka praktyka nie jest zgodna z regulaminem. Serwis w pakiecie Premium pozwala na jednoczesne oglądanie materiałów w cztery osoby, ale tylko pod warunkiem, że zamieszkują one jedno gospodarstwo domowe.

Zmiany w regulaminie Netflixa zapowiadane są już od kilku lat

Teraz zespół Netflixa zaczął baczniej przyglądać się temu problemowi. Jak podaje serwis GammaWire, niektórzy użytkownicy Netflixa z USA otrzymali już na ekranach komunikat ostrzegawczy o treści „Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, potrzebujesz własnego, aby kontynuować oglądanie”.  

Jak podaje dalej GammaWire, serwis po wykryciu wielokrotnego logowania się na jedno konto z różnych miejsc, wyloguje te urządzenia. Następnie poprosi o podanie kodu weryfikacyjnego, który wysłany zostanie na numer telefonu lub adres email zarejestrowanego właściciela konta.

Użytkownicy, którym wyświetlił się wspomniany komunikat, otrzymali również informację, że mogą skorzystać z darmowego 30 dniowego okresu próbnego.

Niemniej jednak Netflix w marcu tego roku wyłączył opcję darmowego, miesięcznego testowania platformy, w tym również dla Polaków oraz użytkowników w USA.

Jak zauważają eksperci, zabieg ten może wywołać lawinę wykupywania kont jednoosobowych. Przypomnijmy, że cena podstawowego miesięcznego pakietu w Polsce wynosi 34 złote.

Komunikat o treści: „Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, potrzebujesz własnego konta, żeby dalej oglądać” wywołał w Stanach Zjednoczonych niemałe poruszenie. Zaskoczeni tą sytuacją użytkownicy, publikują wpisy w mediach społecznościowych.

Jak podają zagraniczne media, blokadę można pominąć klikając przycisk „Zweryfikuj później”, po czym użytkownik posiada dostęp do serwisu.

Również wielką niewiadomą jest sposób w jaki serwis Netflix typuje użytkowników, którzy muszą zweryfikować swoje konta, ponieważ dostęp do platformy posiadamy niezależnie od tego, czy mieszkamy z właścicielem konta.

Na razie to tylko testy

Na ten moment testy ograniczające współdzielenie konta na Netflixie prowadzone są jedynie w wybranych krajach i wyłącznie na telewizorach.

Ponad 200 milionów użytkowników Netflixa

Statystyki informują, że tylko w ostatnim kwartale minionego roku liczba subskrybentów Netlfixa wzrosła o 8,5 miliona, dając tym ponad 203 miliony użytkowników. Serialowymi hitami kwartału były „The Crown” i „Gambit królowej”. Filmowym natomiast – „The Midnight Sky”.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*